Hogyan fess negatív teret akvarellfestékkel?

Talán elsőre furán hangzik a negatív tér kifejezés. Mi köze van az akvarellfestéshez?
Ha ránézel a képre azt hiheted, hogy ez egy nagyon bonyolult dolog lehet. Pedig nem az, ráadásul jó, ha tisztában vagy a negatív tér használatával, hiszen rajzolásnál is gyakran előterébe kerül ez a fajta látásmód.
Igen, látásmódról van szó. Meg kell tanulnunk magát a teret látni egy-egy adott dolog mögött.
Legyen ez egy növény, egy állat vagy akár egy portré, ha tudjuk alkalmazni a negatív tér technikáját, jóval könnyebb dolgunk lesz. Legyen szó rajzolásról vagy festésről. Próbáld ki és meglátod nem is olyan nehéz alkalmazni.
Az a lényege a technikának, hogy rétegről-rétegre haladunk, úgymond visszafelé, vagyis előbb a kép hátterét alkotjuk meg és úgy haladunk előre.
Mire lehet szükséged, ha negatív teret akarsz festeni akvarellfestékkel?
- akvarell papír
- bármilyen vízfesték készlet
- egy vékony szintetikus ecset
- grafit ceruza
- radír
- víz
- papírtörlő
- maszkoló szalag
- fotó
A kép készítésének menete:
- Én előkészítettem a papírt, azaz körberagasztottam az akvarellpapírt ragasztószalaggal, hogy a végső képnek legyen egy szép fehér kerete, illetve hogy a papír ne hullámosodjon meg.
- Ezek után következhet a papír benedvesítése. A nagyobb ecsetet jól belemártottam a vízbe, majd tiszta vízzel átkentem az egész lapot. Nem kell, hogy nagyon tocsogjon, vagy megálljon rajta a víz, csak legyen szép fényes az egész lap.
- Következő lépésben felvittem az első réteg halvány festéket. Kikevertem 2 színt jól felhígítva, hogy világos hatást érjek el. Ez a lila és a piros, majd a még vizes felületre maszatoltam belőlük. Hagytam, hogy szépen összefolyjanak a színek a lapon.
- Fontos, hogy tényleg halvány legyen az első réteg, mert a következő rétegek egyre sötétebbek lesznek, így fog majd jól érvényesülni az első réteg.
- Hagyd, hogy alaposan megszáradjon a festék, vagy használj hajszárítót.
Ezután rajzolj fel halványan egy neked tetsző mintát grafit ceruzával. Én ebben az esetben szíveket választottam. Úgy próbáld meg felrajzolni a szíveket, hogy mindenhol legyenek egyenlő arányban, de figyelj arra is, hogy legyen hely köztük, hogy a következő körben felrajzolni kívánt szívek is elférjenek.
Ha kész vagy a mintával, keverj ki egy picit sötétebb árnyalatú lilát/pirosat, mint először, majd kezdd el kifesteni a lapon a negatív tereket, azaz ne magát a formát (szívet) hanem a körülöttük lévő üres teret. Ha végeztél, látni fogod, hogy a világosabban hagyott szívek szinte világítanak a lapon. 🙂
A folytatásban ezt ismételd meg még legalább kétszer, hogy több réteged legyen!
Remélem tetszeni fog ez a technika!
Ha úgy érzed jobb lenne csapatban haladni, akkor csatlakozz a Művészlelkek Műhelyéhez, ahol több mint 60 alkotást tudsz elkészíteni velem együtt, online videóim segítségével.
Ha még nem vagy tagja a Művészlelkek Műhelyének, ide kattintva csatlakozhatsz:
———————————————————————————————
Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél további érdekességeket is látni művészetről, festőkről, technikákról akkor olvasd rendszeresen frissülő blogomat, és kövess a Facebookon, valamint a Youtube-csatornámon!

Olajos Mónika vagyok. Már több, mint 15 éve foglalkozom különböző művészeti technikákkal. Néhány általam kedvelt technika: akvarell, gouache, ceruzarajz, zentangle, üvegfestés, selyemfestés. Remélem, hogy blogomon hasznos információkat találsz, akkor is ha még csak most ismerkedsz ezzel a területtel és akkor is, ha már régóta foglalkozol valamilyen művészeti ággal.
Facebook Comments