Hogyan távolítsd el a már megszáradt akvarellfestéket?
Kedves Alkotótársam!
Ezen a héten ismét folytatódik a csütörtök esti díjmentes alkotás a Művészlelkek Alkotóklubjában. Ha van kedved, tarts velünk csütörtök este 7-kor egy könnyed kis firkálásra!
Ha nem vagy még tagja az Alkotóklubnak, kattints a linkre és csatlakozz hozzánk:
Művészlelkek Alkotóklubja csatlakozás
***
A Művészlelkek Műhelye ezúttal 2 új videóval bővült.
Egy gránátalmát festhetsz meg velem az akvarell-gouache blokkban:
A zentangle videók sora pedig egy könnyű kis színes köves képpel egészült ki:
***
A múlt héten említettem, hogy írok majd néhány trükköt az akvarellfesték javításával kapcsolatban. Következzenek hát a tippjeim!
Sokan félnek az akvarellfestéktől, mert „kiszámíthatatlan” a viselkedése, amikor felvisszük a papírra.Én úgy gondolom, hogy pont a kiszámíthatatlanságában rejlik a varázsa. Ettől lesz igazán izgalmas festeni vele.
Nézzünk néhány ötletet, hogy hogyan lehet javítani ezt a rakoncátlan akvarellfestéket!
1. tipp: bátran fogj hozzá az alkotáshoz, soha ne legyen a fejedben az a gondolat, hogy mi lesz, ha elrontom. Nincs olyan, hogy elrontott kép. Mindig van megoldás javításra, vagy éppen egy paca kreatív átalakítására.
2. tipp: az akvarellhibákat kijavíthatjuk nedvesen, vagy szárazon, vagy akár átalakíthatjuk úgynevezett, üvegezési, rétegezési eljárással és ezen kívül is van még pár lehetőségünk.
3. tipp: eltávolíthatjuk a nem kívánt festéket még nedves állapotban, vagy kihasználhatjuk a nemkívánt pacát, foltot egyedi hatások létrehozására.
4. tipp: olykor előfordulhat, hogy a már megszáradt területet szeretnénk átalakítani, eltávolítani, módosítani vagy szeretnénk új elemet hozzáadni az alkotásunkhoz. Ez is lehetséges.
Mire lesz szükséged a javításhoz:
- Tiszta víz·
- Száraz ecset, lehetőleg szintetikus·
- Papírtörlő vagy tiszta, szöszmentes kendő·
- Szivacs vagy csodaszivacs
Útmutató a száraz festék eltávolításához lépésről lépésre:
1. Nedvesítsd meg az ecseted tiszta vízzel és távolítsd el a felesleges vizet az ecsetből.
2. Finoman dörzsöld meg azt a területet, ahonnan fel szeretnéd szedni a festéket és gyakorolj elegendő nyomást a megszáradt festék fellazításához. De arra figyelj, hogy ne túl erősen csináld, mert megsértheted a papír felületét.
3. Papírtörlővel vagy ruhával töröld át a területet, hogy a festék feloldódása során felszívja a feloldódott festékrészecskéket.
4. Ismételd a 2. és 3. lépést, amíg el nem éred a kívánt hatást.
5. Hagyd a papírt teljesen megszáradni, mielőtt új festéket vinnél fel a területre.
Mindig jó ötlet ezt a technikát valamilyen papírhulladékon gyakorolni, mielőtt megpróbálnád az alkotásodon!
Fontos! Legyél türelmes, és fokozatosan távolítsd el a festéket, mivel a papír túlzott dörzsölése sérülést vagy foltosodást okozhat.
Ha a festék különösen makacs, fontold meg a szivacs vagy csoda szivacs használatát, hogy óvatosan távolíthasd el a festéket anélkül, hogy károsodna a papír. Kísérletezz különböző méretű és formájú ecsettel, hogy megtaláld az igényeinek legmegfelelőbbet.
Olajos Mónika vagyok. Már több, mint 15 éve foglalkozom különböző művészeti technikákkal. Néhány általam kedvelt technika: akvarell, gouache, ceruzarajz, zentangle, üvegfestés, selyemfestés. Remélem, hogy blogomon hasznos információkat találsz, akkor is ha még csak most ismerkedsz ezzel a területtel és akkor is, ha már régóta foglalkozol valamilyen művészeti ággal.
Facebook Comments