Hogyan fessünk tájképeket akvarellel?

10 tipp és trükk tájképek festéséhez akvarellfestékkel
A természet évszázadok óta nagyszerű ihletet ad a művészek számára, tiszta szépsége és pompája senkit sem hagy közömbösen. A művész célja azonban nem csak a táj ábrázolása, hanem az adott jelenet hangulatának megragadása is.
A tájképek akvarellel történő festése valamiért úgy él a köztudatban, hogy nehéz és komplikált folyamat. Szeretnék erre rácáfolni, mivel ez egyáltalán nem így van. Az akvarellfestés egy rendkívül könnyed, játékos technika, melynek ha ráérzel a használatára, magad is rájössz, hogy semmivel sem nehezebb, mint bármelyik más technika.
Most pedig jöjjön 10 tipp akvarell tájképek készítéséhez!
1) Kezdd a festést kép vázlatának felrajzolásával
Használj kemény ceruzát a táj felrajzolásához. Vázold fel a táj alapvető részleteit, hogy irányt adj a festmény többi részéhez. Ne aggódj amiatt, ha rontasz.
A kép felrajzolásakor a festés megkezdése előtt kijelölheted a festmény fókuszpontjait. Így képet kaphatsz arról, hová szeretnél összpontosítani és hogyan szeretnéd kiemelni ezeket a területeket megfelelő színekkel.
2) A kevesebb néha több
Ne akard a táj minden elemét megfesteni. Nem fontos minden egyes fát, bokrot, embert vagy épületet alaposan kidolgozni. Ehelyett keltsd inkább a távolabbi részletek illúzióját.
Ha például egy zsúfolt városképet festesz, használj színfoltokat a távoli épületekhez.
3) Kezdd a legsötétebb és legvilágosabb területek megfestésével
Egyes festők azt javasolják, hogy először a legsötétebb és legvilágosabb területek kiemelésével kezdjük el a tájképfestést. Hagyd ki a fehér foltokat az égbolton például a felhők számára, miközben a tereptárgyakat – például hegyeket vagy fákat – sötétebb színekkel emeld ki.
4) Kerüld el a túlzott aprólékosságot
A festménynek nem kell mindent tartalmaznia az adott jelenetben. Nem kell minden fát vagy fűszálat lefesteni. Ehelyett hagyd, hogy bizonyos elemek beleolvadjanak a háttérbe. Ha az emberek zöldet látnak egy mezőn vagy hegyen, azt feltételezik, hogy az egy fa. Minden tárgy megfestése hiperrealisztikus megjelenést kölcsönözhet a festménynek, de ez ritkán hatásos egy akvarell tájkép esetében.
5) Távolítsd el az oda nem illő elemeket
Képzeld el, hogy egy gyönyörű tópartot festesz, de van egy ipari létesítmény a túlparton. Vagy nem tetszik, ahogy egy hegy egy másik hegyhez képest áll. Ha úgy érzed, nyugodtan módosíthatod a festményt. Távolítsd el a számodra zavaró vagy oda nem illő elemeket és élvezd a művészi szabadságot.
6) Hangsúlyozd a fókuszpontot
A tájképek nem létezhetnek fókuszpont nélkül. Határozd meg az akvarell festményed legfontosabb részét vagy azt a területet, amelyre szeretnéd, hogy a nézők összpontosítsanak. Lehet ez a legmagasabb hegy vagy egy fa az előtérben.
A fókuszpont kiemelésének legjobb módjai:
- Használj finomabb ecsetkezelést a fókuszponton
- Használj világosabb vagy telítettebb színeket ezen a területen
- Vékonyabb ecsettel dolgozd ki a területet
- Hozz létre éles kontrasztot a fókuszpont és a jelenet többi része között relatív színek használatával
7) Használj összetettebb színpalettát
Az egyik legnagyobb hiba, amit a kezdő festők elkövetnek, hogy egy alap színpalettát használnak a tájképekhez. Használhatsz egyfajta zöldet például fákhoz és hegyekhez, egyfajta kéket pedig égbolthoz és tavakhoz. Ennek az alap színpalettának lehet értelme, de ez kétdimenziós megjelenést kölcsönöz a festményének.
Ehelyett azt javaslom, hogy használj összetettebb színpalettát. Adj hozzá az alapszínekhez új színeket. Használj különböző színeket, árnyalatokat és keverékeket, hogy kiemeld a fókuszpontot. Ha úgy találod, hogy tájképeid általában ugyanolyan megjelenésűek, akkor ideje elkezdeni kísérletezni a színekkel.
8) Ne félj használni a zöld festéket
Egyes művészek helytelenítik a zöld festék túlzott használatát tájképek festése esetén. Én azt mondom, használj bátran zöld festéket, de keverj hozzá kéket vagy sárgát, hogy ezáltal újabb árnyalatokat hozz létre. Így nem lesz egyhangú az adott tájkép. Akvarell technika esetén ez a színkeverés pedig nagyon könnyen kivitelezhető és rendkívül élvezetes is.
9) Tanuld meg a tónusok megjelenítését a tájképeken
A tónusok megjelenítése a tájképfestészetben döntő jelentőségű, amivel sok kezdő nincs tisztában.
Ez azon alapul, hogy agyunk bizonyos módon dolgozza fel a képeket és elvárja, hogy a táj elemei bizonyos kapcsolatban legyenek egymással.
Más szavakkal, ha az égbolt egy adott színű, akkor az ég alatti fűnek és hegyeknek is tartalmaznia kell azt a bizonyos színt valamilyen formában.
A megfelelő tónusok használatával egy akvarell tájképnek a legvilágosabbtól a legsötétebbig haladva az alábbi módon kell elemeket tartalmaznia:
- Égbolt (legvilágosabb)
- Vízszintes vagy lapos tárgyak (a második legvilágosabb, mert hajlamosak visszaverni az égbolt fényét)
- Ferde és átlós elemek (kicsit sötétebbek)
- Álló vagy függőleges elemek (a legsötétebbek)
Ahhoz, hogy teszteljük a tónusozási ismereteinket, célszerű fekete-fehér vagy monokróm képen gyakorolni ennek a tájképi megjelenését.
10) Válasz egy oktatóanyagot az alábbiakból és tedd színessé a napodat
Ahhoz, hogy számodra is élvezetes legyen az akvarell tájképfestés és akár kezdőként is sikerélményt adjon, ajánlom figyelmedbe online akvarell tájképfestő workshopjaimat.
A workshopok anyagait úgy állítottam össze, hogy kezdőknek és haladóknak is élvezetes legyen a képek megfestése és mindenki megtalálja benne a számára kihívást jelentő részeket.
Facebook Comments